NASKLADNILI JSME KOMPLETY ZA 2.150,- :)

Jak si vybrat? SKATE KOLEČKA

SKATE PŘÍRUČKA - by Tomáš Vintr

po 26ti letech na skateboardu k tomu, doufám, mám co říct:-)

 

 

SKATEBOARDOVÁ KOLEČKA


Je léto, ty skatuješ naplno a tvůj skate komplet už má téměř odslouženo, kolečka jsou sjetá, nebo ještě hůř, mají plošinky? Ať už jsi profík, nebo amatér, tahle příručka ti pomůže vybrat správná skate kolečka a vyhnout se tak nepříjemnostem spojeným se špatným výběrem tvého prvního kompletu, nebo jednotlivých komponentů!

 

Jako začátečník asi přemýšlíš, jaká kolečka ti budou vyhovovat a co je to "správný" na čem bys měl/a jezdit? Mám pro tebe všechny odpovědi, které hledáš a právě tahle SKATE PŘÍRUČKA je něco, co potřebuješ:-) Vysvětlím ti, jakou desku potřebuješ a co dalšího je důležité při výběru a koupi.

 


 

SKATE PRIRUCKA - kolecka - tabulka

 

 

Ta nejkvalitnější PRO SKATE KOLEČKA z top kvalitního POLYURETANU najdeš právě zde ---> KOLECKA - icon

 

 

PARAMETRY SKATEBOARDOVÝCH KOLEČEK

 • Nejlepší materiál pro výrobu skate koleček je POLYURETAN (tvrdá umělá hmota)
 • Profi skate kola se vyrábí v několika různých variantách a to jak tvarů, tak tvrdostí
 • Kolečka se standardně vyrábějí ve velikostech 50mm - 60mm (poté se jedná o atypy)
 • Tvrdost a šířka koleček je pro každý terén a druh ježdění doporučovaná jiná (viz detailní info níže)
   

PODLE ČEHO VYBÍRÁME?

 

 • Terén: Obecně platí, že čím hrubší terén, tím větší kolečka, která vyrovnávají nerovnosti a lépe přejíždí případné kamínky a spáry
 • Styl ježdění: Pokud chcete jezdit na skateboardu po městě a mít ho jako cruiser, doporučuji VĚTŠÍ A MĚKČÍ kolečka (jsou rychlejší a lépe přejížějí nerovnosti po městě = méně zasekávání:-)
 • Kde chci jezdit:
  Street a Skateparky: nejčastěji kolečka od 50mm do 55mm (na street kola tvrdší, do skateparku trochu měkčí)

  Bowl / Bazén / Minirampa: nejčastěji kolečka 54mm - 58mm
  Vertikální rampa: 58mm a větší
  Ježdění na cruiseru (po městě atd): Měkká kolečka, 56mm a větší
 • Co chci na skatu dělat - Flipové triky (čím menší kolečka, tím lehčí je celý komplet a lépe se dělají flipy), Polety a rychlá jízda: větší kolečka (nabízí větší plochu a stabilitu a hlavně - VÍCE JEDOU)
 • TVAR KOLEČEK: Obecně - pro Grindy chceme kolečka s plochou stranou, aby se lépe "zasekly na rail", na Flipy a technické ježdění chceme kolečka co nejužší a menší, aby měla co nejmenší plochu tření. Na polety v bazénech chceme kola širší, aby měla co nejlepší přilnavost.

 

SKATE PRIRUCKA - kolecka a trucky - tabulka

 

 

Na Velikosti a Tvaru Záleží - Najdi si ideální SKATE KOLA!

 

Velikostí skateboardu je nejčastějí míněna jeho šířka. Šířka desky se měří a zobrazuje v palcích. Jeden palec se rovná 2.54 cm. Jak jsem zmiňoval výše, pro street a skatepark ježdění jsou desky většinou v rozmezí 7.5" - 8.5", pro ježdění v bazénech a vertikálních rampách (což je méně běžné) se používají skateboardy větší, až do 9". Obecným pravidlem je fakt, že čím užší je skateboard, tím rychleji se protáčí všechny flipy. Naopak čím širší skateboard máme, tím větší stabilitu máme a lépe se nám skateboard ovládá na ježdění, ovšem hůře otáčíme flipové triky. Pro děti vybíráme skateboardy užší a kratší (což také znamená lehčí).

Skate Kolečka vybíráme podle 3 hlavních kritérií - Velikost, Tvar a Tvrdost, jak jsem již zmiňoval výše. Zkráceně, pro Street vybíráme kolečka tvrdosti 99a - 103a (čím vyšší číslo, tím tvrdší materiál - kolečka víc kloužou, ale více jedou), pro Skatepark vybíráme kolečka 98a - 100a (střední tvrdost, lepší přilnavost, menší klouzavost), pro Bowl a Vertikální rampu vybíráme kolečka podobná kolečkům pro skatepark, ale volíme větší velikost a šírku. Obecně tedy platí - na streetu chceme, aby kolečka trochu klouzala, ve skateparku, bazénech a rampách chceme, aby perfektně držela na povrchu.

 

Ta nejkvalitnější PRO SKATE KOLEČKA z top kvalitního POLYURETANU najdeš právě zde ---> KOLECKA - icon

Zpět do obchodu